Zubná pohotovosť a zubná chirurgia

10.01.2023

Zubná pohotovosť a zubná chirurgia – Vyhnite sa im správnou domácou starostlivosťou

Najväčšie svetové asociácia odporúčajú čistiť si zuby dvakrát denne zubnou pastou s fluoridmi( 1450ppm-dospelý a 1000ppm-deti) aspoň dve minúty a raz denne každý medzizubný priestor niťou, medzizubnou kefkou alebo zubnou sprchou.

Keď si čistíte zuby, pomáhate odstraňovať jedlo a zubný povlak – lepkavý biely film, ktorý sa tvorí na vašich zuboch a obsahuje miliony baktérií. Potom, čo zjete jedlo alebo vypijete nápoj ktorý obsahuje cukor, baktérie v zubnom povlaku začnú po čase produkovať kyseliny, ktoré napádajú zubnú sklovinu.

Nakoniec môže kyselina narušiť zubnú sklovinu a spôsobiť kaz. Plak, ktorý sa neodstráni, môže tiež stvrdnúť na zubný kameň, čo sťaží udržiavanie čistoty zubov. Nahromadenie zubného kameňa na ďasnách a zuboch vedie k zápalu ďasien, ktorý môže časom skončiť ako paradentóza( odborne parodontitída). AK sa vám už kameň vytvoril odporúčame absolvovať dentálnu hygienu. Na dentálnej hygiene s vami nacvičíme aj správnu techniku čistenia zubov.

(Zdravé ďasná bez kameňa a s ružovou farbou)

Pri výbere toho, kedy si čistiť zuby, môžete zvážiť aj svoju stravu. Ak ste zjedli kyslé jedlo alebo nápoj, vyhnite sa okamžitému čisteniu zubov. Tieto kyseliny oslabujú zubnú sklovinu a príliš skoré čistenie môže sklovinu poškodiť. Odporúčame počkať 30 minút po jedle.

Ak máte artritídu alebo máte problémy s držaním zubnej kefky, zvážte kúpu elektrickej zubnej kefky( ideálne s tlakovým senzorom). Ukázalo sa, že pri horšej technike čistenia odstraňujú elektrické zubné kefky zubný povlak lepšie ako manuálne zubné kefky.